SHIELS, William (1843-1904)

Written by
1870, Hon. William Shiels, Member of Parliament 1870, Hon. William Shiels, Member of Parliament State Library of Victoria image no. H5996
Born: 3 December 1848
Died: 17 December 1904 (Naracoorte, South Australia)
Parents: Robert, accountant
Marriage: Jennie Robertson; 1s. 3d.
Occupation: Barrister
Religion: Presbyterian
Education:

Scotch College; matriculated 1866; Melbourne University, BA 1882, LL.M 1885

 

Career:

Arrived Melbourne c1853; called to the Bar 1873; briefly a tutor South Australia; practised in Melbourne till c1885, having gained degrees Melbourne University, BA 1882, LL.M 1885; from that time devoted his life to politics. Famous for oratory and successful campaign for divorce reform.

 

Parliament:

He was a member of the Liberal Party and MLA for Normanby from May 1880 until May 1904 

 

Appointments:

Attorney-general and minister Railways 5 Nov 1890-16 Feb 1892; premier and treasurer 16 Feb 1892-28 Apr 1892; premier and attorney-general 28 Apr 1892-23 Jan 1893; treasurer 5 Dec 1899-19 Nov 1900; treasurer 10 June 1902-21 July 1903; minister Railways and vice-president Board Land & Works 21 July 1903-16 Feb 1904; royal commission constitutional reform 1894.

 

 Shiels lived at Summerland house, 17-27 Fitzroy Street, St Kilda from about 1890 to 1904.

 

  Source Description or [note]
 1. Re-member, Parliament of Victoria, retrieved 16.8.2014 [Contents of table above]
     
Read 3218 times Last modified on Saturday, 16 August 2014 09:38
More in this category: « BENNETT, John Barter (1824?-1887)

The St Kilda Historical Society respectfully acknowledges:


Yalukut Weelam clan

The traditional lands of the Yalukut Weelam clan and the continuing relationship of the Boon Worrung people to our local area

City of Port Phillip

The continuing support of the City of Port Phillip

Volunteers

The contribution made by past and present volunteers

© 2018 St Kilda Historical Society Inc. ABNº 25 188 646 275. All Rights Reserved.