SHIELS, William (1843-1904)

Written by
1870, Hon. William Shiels, Member of Parliament 1870, Hon. William Shiels, Member of Parliament State Library of Victoria image no. H5996
Born: 3 December 1848
Died: 17 December 1904 (Naracoorte, South Australia)
Parents: Robert, accountant
Marriage: Jennie Robertson; 1s. 3d.
Occupation: Barrister
Religion: Presbyterian
Education:

Scotch College; matriculated 1866; Melbourne University, BA 1882, LL.M 1885

 

Career:

Arrived Melbourne c1853; called to the Bar 1873; briefly a tutor South Australia; practised in Melbourne till c1885, having gained degrees Melbourne University, BA 1882, LL.M 1885; from that time devoted his life to politics. Famous for oratory and successful campaign for divorce reform.

 

Parliament:

He was a member of the Liberal Party and MLA for Normanby from May 1880 until May 1904 

 

Appointments:

Attorney-general and minister Railways 5 Nov 1890-16 Feb 1892; premier and treasurer 16 Feb 1892-28 Apr 1892; premier and attorney-general 28 Apr 1892-23 Jan 1893; treasurer 5 Dec 1899-19 Nov 1900; treasurer 10 June 1902-21 July 1903; minister Railways and vice-president Board Land & Works 21 July 1903-16 Feb 1904; royal commission constitutional reform 1894.

 

 Shiels lived at Summerland house, 17-27 Fitzroy Street, St Kilda from about 1890 to 1904.

 

  Source Description or [note]
 1. Re-member, Parliament of Victoria, retrieved 16.8.2014 [Contents of table above]
     
Read 2565 times Last modified on Saturday, 16 August 2014 19:38
Peter Johnson

Peter has been a resident and practicing architect in St Kilda for over 33 years. He comes from a long line of architects, engineers and builders going back at least 5 generations with various branches of his family having lived in the South Melbourne and St Kilda area since 1859.

He has researched and written on a range of architectural and local history subjects, and has contributed to the Australian Dictionary of Biography and the Encyclopedia of Australian Architecture.

Peter has acted as the Society's heritage officer since 2002 and was its president from 2009 until 2015.

More in this category: « BENNETT, John Barter (1824?-1887)

Registered Users

This gives access to hidden content but members need to set up an account first

Membership Application form

© 2016 St Kilda Historical Society Inc. ABNº 25 188 646 275. All Rights Reserved.