BENNETT, Robert (1822-1891)

Written by

Robert Bennett was born at Tandragee, Armagh, Northern Ireland in ca. 1822. He arrived in Port Phillip January 1842. Bennett was a stonemason by trade later becoming a builder. He acquired property in the city and built the Globe Hotel, Melbourne from stone he quarried at Merri Creek. The hotel opened it 1848.

He was elected a Melbourne city councillor from November 1853 to 1856 in Gipps Ward and from 1856 to 1863 in Smith Ward. He was mayor 1861-1862. He was twice elected to the Victorian Legislative Assembly, in November 1856 to June 1857 and in October 1859 to August 1864.

Bennett married Margaret Holland and they had 3 sons and two daughters. They lived at Tandragee, 17 Fitzroy Street, St Kilda from 1853 until 1864.

He selected runs Swan Hill district 1860-1861 but was forced to abandon them c1868 after boundary dispute with G. Urquhart and others.

Bennett died in Northcote on 18 January 1891 aged 69 years.


 

No.ReferenceNotes
1. Re-member, Parliament of Victoria, http://www.parliament.vic.gov.au, retrieved 14.7.2014 [Sets out a short biography]
2. David Dunstan, Governing the Metropolis: Melbourne 1850-1891, p.314 [Short outline of Bennett's Melbourne City Council career]
3. Election Notice, Argus 1856.08.25 p.9 Notice of intention to stand for Parliament and issues of interest, signed by Robert Bennett at Tandragee House, St Kilda, 18th August 1856.
4. Sale by Auction, Argus 1864.07.30 p.2 Thursday 18 August. Most important sale of very valuable freehold City and suburban properties [9 lots, including Tandragee and the Globe Hotel].
5. Deaths, Argus 1891.01.20 p.1  On the 18th, at High Street Northcote, Robert Bennett, ex-mayor of Melbourne, aged 69 years.
     
Read 1939 times Last modified on Saturday, 16 August 2014 17:44
Peter Johnson

Peter has undertaken research into to a range of subjects including the work of Australian's most prolific colonial theatre architect George Raymond Johnson (1840-1898). He has written for the Australian Dictionary of Biography and the Encyclopedia of Australian Architecture. He operates an architectural practice in St Kilda and acts as a valuer of architectural documents for the Australian Government's Cultural Gifts Program. Peter joined the Society's committee in 2002 and was president of the Society from 2009 until 2015.